Burke, Ray

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Burke, Ray

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

  • Burke, Raphael Patrick

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1943-

History

Raphael Patrick Burke, politician, was born 30 September 1943 in Dublin. He served as a Fianna Fáil Teachta Dála from 1973 to 1997. He served as Minister for Foreign Affairs, Minister for Justice, Minister for Communications, Minister for Industry and Commerce, Minister for Energy, Minister for the Environment, and Minister of State at the Department of Industry, Commerce and Energy.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

28th Dáil: 1997-1998
Minister for Foreign Affairs (1997 - 1997)

27th Dáil: 1992-1997

26th Dáil: 1989-1992
Minister for Justice (1989 - 1992)
Minister for Communications (1989 - 1991)
Minister for Industry and Commerce (1989 - 1989)

25th Dáil: 1987-1989
Minister for Industry and Commerce (1988 - 1989)
Minister for Communications (1987 - 1989)
Minister for Energy (1987 - 1988)

24th Dáil: 1982-1987

23rd Dáil: 1982-1982
Minister for the Environment (1982 - 1982)

22nd Dáil: 1981-1982

21st Dáil:1977-1981
Minister for the Environment (1980 - 1981)

20th Dáil: 1973-1977

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

0000024

Institution identifier

IE DCUA

Rules and/or conventions used

ISAAR (CPF)

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

2022-04-28

Language(s)

  • English

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places