Collins, Gerard

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Collins, Gerard

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

  • Collins, Gerry
  • Collins, James Gerard

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1938 -

History

Gerard Collins was Irish politician was born 16 October 1938 in Abbeyfeale, County Limerick. He was elected to Dáil Éireann as Teachta Dáil for Fianna Fáil representing Limerick West. Collins served as Minister for Posts and Telegraphs, Minister for Justice, Minister for Foreign Affairs, and Minister for Justice.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

27th Dáil: 1992 - 1997

26th Dáil: 1989 - 1992
Minister for Foreign Affairs (1989 - 1992)
Minister for Justice (1989 - 1989)

25th Dáil: 1987 - 1989
Minister for Justice (1987 - 1989)

24th Dáil: 1982 - 1987

23rd Dáil: 1982 - 1982
Minister for Foreign Affairs (1982 - 1982)

22nd Dáil: 1981 - 1982

21st Dáil: 1977 - 1981
Minister for Justice (1977 - 1981)

20th Dáil: 1973 - 1977

19th Dáil: 1969 - 1973
Minister for Posts and Telegraphs (1970 - 1973)

18th Dáil: 1967 - 1969

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

0000015

Institution identifier

IE DCUA

Rules and/or conventions used

ISAAR (CPF)

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

2022-04-28

Language(s)

  • English

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places