Conaghan, Hugh

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Conaghan, Hugh

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1926-2020

History

Hugh Conaghan was an Irish politician born 6 May 1926 in Donegal. He was elected to Dáil Éireann as a Fianna Fáil Teachta Dála (TD) for the Donegal constituency in 1977.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

25th Dáil: 1987 - 1989

24th Dáil:1982 - 1987

23rd Dáil: 1982 - 1982

22nd Dáil: 1981 - 1982

21st Dáil: 1977 - 1981

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

0000027

Institution identifier

IE DCUA

Rules and/or conventions used

ISAAR (CPF)

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

2022-04-28

Language(s)

  • English

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places