Haughey, Charles James

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Haughey, Charles James

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

  • Haughey, Charles J.
  • Haughey, C. J.

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1925-2006

History

Haughey, Charles James (C. J.) politician and taoiseach, was born in Castlebar, Co. Mayo, on 16 September 1925.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

26th Dáil: 1989-1992
Minister for Finance (1991-1991)
Minister for Defence (1990-1991)
Minister for the Gaeltacht (1989-1992)
Taoiseach (1989-1992)

25th Dáil: 1987-1989
Minister for the Gaeltacht (1987-1989)
Taoiseach (1987-1989)

24th Dáil: 1982-1987

23rd Dáil: 1982-1982
Minister for Education (1982-1982)
Taoiseach (1982-1982)

22nd Dáil: 1981-1982

21st Dáil: 1977-1981
Taoiseach (1979-1981)
Minister for Health (1977-1979)
Minister for Social Welfare (1977-1979)

20th Dáil: 1973-1977

19th Dáil: 1969-1973
Minister for Finance (1969-1970)

18th Dáil:1965-1969
Minister for Finance (1966-1969)
Minister for Agriculture and Fisheries (1965-1966)
Minister for Agriculture (1965-1965)

17th Dáil: 1961-1965
Minister for Agriculture (1964-1965)
Minister for Justice (1961-1964)

16th Dáil: 1957-1961

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

0003

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places