Haughey, Charles

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Haughey, Charles

Parallel form(s) of name

  • Ó hEochaidh, Cathal Séamas

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

  • Haughey, Charles J.
  • Haughey, C. J.
  • Haughey, C. J.

Identifiers for corporate bodies

Haughey, Charles James

Description area

Dates of existence

1925-2006

History

Haughey, Charles James, politician and taoiseach, was born in Castlebar, Mayo, on 16 September 1925.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

26th Dáil: 1989-1992
Minister for Finance (1991-1991)
Minister for Defence (1990-1991)
Minister for the Gaeltacht (1989-1992)
Taoiseach (1989-1992)

25th Dáil: 1987-1989
Minister for the Gaeltacht (1987-1989)
Taoiseach (1987-1989)

24th Dáil: 1982-1987

23rd Dáil: 1982-1982
Minister for Education (1982-1982)
Taoiseach (1982-1982)

22nd Dáil: 1981-1982

21st Dáil: 1977-1981
Taoiseach (1979-1981)
Minister for Health (1977-1979)
Minister for Social Welfare (1977-1979)

20th Dáil: 1973-1977

19th Dáil: 1969-1973
Minister for Finance (1969-1970)

18th Dáil:1965-1969
Minister for Finance (1966-1969)
Minister for Agriculture and Fisheries (1965-1966)
Minister for Agriculture (1965-1965)

17th Dáil: 1961-1965
Minister for Agriculture (1964-1965)
Minister for Justice (1961-1964)

16th Dáil: 1957-1961

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

0000003

Institution identifier

IE DCUA

Rules and/or conventions used

ISAAR (CPF)

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

2021-04-09; revised 2021-05-06 [ISO 8601]

Language(s)

  • English

Script(s)

Sources

Dictionary of Irish Biography (2016) https://doi.org/10.3318/dib.009531.v2

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places