Lemass, Seán

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Lemass, Seán

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

  • Lemass, Jack
  • Lemass, Jackie
  • Lemass, Seán Francis

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1899–1971

History

Seán Lemass, a Irish revolutionary, politician, and taoiseach, was born 15 July 1899 in Norwood Cottage, Ballybrack, Dublin. After serving as a young Volunteer in the 1916 Rising, and escaping deportation, he worked in the family drapery shop on Capel Street, Dublin, for some time, before rejoining the Volunteers as a full-time officer. Following his arrest in 1920, he was interned in Ballykinlar, Down, for a year. He opposed the Treaty, fought in the Four Courts during the Civil War, and was subsequently interned in the Curragh Camp, Kildare and Mountjoy Jail, Dublin. Upon release, he turned to the political side of the republican movement and was elected TD for Dublin South in 1924 but abstained from taking his seat. Influential in founding the Fianna Fáil Party in 1926, he was appointed Minster for Industry and Commerce, when the party entered government in 1932. During the Emergency (1941–5), his portfolio expanded to cover the Ministry of Supplies. In 1945, Éamon de Valera nominated him as Tánaiste, and he succeeded de Valera as Taoiseach in 1959. Lemass is remembered for building up Ireland's industry and infrastructure and founded many state bodies to achieve this such as Bord na Móna, Aer Lingus and Irish Shipping.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

18th Dáil: 1965-1969
Taoiseach (1965-1966)

17th Dáil: 1961-1965
Minister for Justice (1964-1964)
Taoiseach (1961-1965)

16th Dáil: 1957-1961
Taoiseach (1959-1961)
Minister for Industry and Commerce (1957-1959)

15th Dáil: 1954 - 1957

14th Dáil: 1951 - 1954
Minister for Industry and Commerce (1951 - 1954)
Tánaiste (1951 - 1954)

13th Dáil: 1948 - 1951

12th Dáil: 1944 - 1948
Tánaiste (1945 - 1948)
Minister for Supplies (1944 - 1945)
Minister for Industry and Commerce (1944 - 1948)

11th Dáil: 1943 - 1944
Minister for Industry and Commerce (1943 - 1944)
Minister for Supplies (1943 - 1944)

10th Dáil: 1938 - 1943
Minister for Industry and Commerce (1941 - 1943)
Minister for Supplies (1939 - 1943)
Minister for Industry and Commerce (1938 - 1939)

9th Dáil: 1937 - 1938
Minister for Industry and Commerce (1937 - 1938)

8th Dáil: 1933 - 1937
Minister for Industry and Commerce (1933 - 1937)

7th Dáil: 1932 - 1933
Minister for Industry and Commerce (1932 - 1933)

6th Dáil: 1927 - 1932

5th Dáil: 1927 - 1927

4th Dáil: 1924 - 1927

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

0000010

Institution identifier

IE DCUA

Rules and/or conventions used

ISAAR (CPF): International Standard Archival Authority Record for Corporate Bodies, Persons and Families, 2nd Edition, 2011.

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

2022-01-26 [ISO 8601]

Language(s)

  • English

Script(s)

Sources

Dictionary of Irish Biography (2009) https://doi.org/10.3318/dib.004787.v1

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places