O'Hanlon, Rory

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

O'Hanlon, Rory

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1934 -

History

Rory O'Hanlon was an Irish politician and Ceann Comhairle of Dáil Éireann, born 7 February 1934 in Dublin. He was first elected to Dáil Éireann in 1977 as a Fianna Fáil Teachta Dála representing Cavan-Monaghan. O'Hanlon served as Ceann Comhairle, Leas-Cheann Comhairle, Minister for Health and Minister for the Environment.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

30th Dáil: 2007 - 2011

29th Dáil: 2002 - 2007
Ceann Comhairle (2002 - 2007)

28th Dáil: 1997 - 2002
Leas-Cheann Comhairle (1997 - 2002)
27th Dáil: 1992 - 1997

26th Dáil: 1989 - 1992
Minister for the Environment (1991 - 1992)
Minister for Health (1989 - 1991)

25th Dáil: 1987 - 1989
Minister for Health (1989 -1989)

24th Dáil: 1982 - 1987

23rd Dáil: 1982 - 1982

22nd Dáil: 1981 - 1982

21st Dáil: 1977 - 1981

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

0000013

Institution identifier

IE DCUA

Rules and/or conventions used

ISAAR (CPF)

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

2022-04-28

Language(s)

  • English

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places